четвер, 1 березня 2018 р.

Види енергії


        Енергія... Усе у нашому житті пов’язане з нею. Вона безперервно супроводжує усі процеси живої і неживої природи, усі наймасштабніші й наймізерніші явища, що відбуваються у Всесвіті.
   Найбільшим джерелом енергії для живих істот нашої планети є Сонце. Його промені доносять частину енергії до Землі, зігрівають її поверхню, забезпечують фотосинтез.  Завдяки живленню цю енергію отримують тварини та люди.


   Найпоширенішим джерелом енергії в Україні є горючі корисні копалини - нафта, газ, кам'яне вугілля, торф. Спалюючи їх на теплових електростанціях, у двигунах внутрішнього згоряння автомобілів, тракторів, суден, тепловозів, літаків, отримують енергію.

   Недоліком цього способу добування енергії є забруднення навколишнього середовища - в атмосферу потрапляє багато шкідливих речовин. До того ж запаси нафти, газу, вугілля не безмежні. І спалювати їх лише для одержання енергії економічно не вигідно, бо з них ще виготовляють тисячі цінних речовин та матеріалів, зокрема, гуму, пластмаси.


     У перекладі з грецької мови слово «енергія» означає «дія», «діяльність». Енергія - це здатність будь-якого тіла виконувати роботу. Так, вода річок, падаючи з висоти під дією сили тяжіння, обертає турбіни гідроелектростанцій; повітряні маси, рухаючись, обертають лопаті вітряка.
   Інше потужне джерело енергії - вода, що падає з висоти штучної загати - греблі - і змушує рухатися механізми, які на гідроелектростанціях виробляють електричну енергію.


    Гідроелектростанції споруджують на повноводних річках із відповідним рельєфом місцевості. Атмосферу таке джерело енергії не забруднює.
   Першу в Україні гідроелектростанцію - Дніпрогес - збудовано 70 років тому на Дніпрі в районі Запоріжжя. Нині води Дніпра віддають людям свою енергію ще на 5 гідроелектростанціях. Є гідроелектростанції й на інших річках, зокрема, Дністровська та Теребле-Ріцька в Закарпатті.
        В Україні здавна використовували енергію вітру - за допомогою вітряків мололи зерно на борошно, на човни встановлювали вітрила. А в країнах, розташованих на узбережжі морів, де дмуть постійні вітри, нині споруджено вітряні електростанції.



  Людина намагається використовувати й таке потужне джерело енергії, як Сонце. У цьому їй допомагають спеціальні пристрої - сонячні батареї. Проте, як ви здогадуєтесь, уночі чи похмурого дня сонячні батареї не працюють


   .Не так давно людина освоїла особливу енергію - енергію атома, або ядерну. Учені виявили, що найменшу складову молекул - атом - можна розщепити, тобто зруйнувати. При цьому виділяється енергія. 

 
   Пригадайте, що у крапці, поставленій на папері графітовим олівцем, атомів Карбону більше, ніж можна бачити зір на небі. Тож атомне паливо вигідне тим, що для вироблення енергії його треба, порівняно з нафтою, газом, вугіллям, зовсім небагато.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Тиждень фізики

 Квести. Конкурси. Досліди.